SUN servers #2

SUN Sparc630 server.

Model: 547

S/N: 224KD567

Valamilyen -- számomra eddig érthetetlen -- okból a Sun gépeiről Interneten nem sok infó található, utalások és említések vannak szép számmal, a Sparc szerversorozat is, a Solaris -- rájuk tervezett -- operációs rendszerről is, különböző linuxos és BSD-s oldalakon említve vannak, hogy ezekre a számítógépekre is vannak rendszerek. De magáról a hardverről eleddig kevés információt tudtam összevadászni a világhálón. Így külön köszönet a Sun MAgyarországnak, azon belül is két mérnökének, informatikusának, akik elláttak információkkal és válaszoltak leveleimre, pedig biztos akadt volna e mellett még egyéb, sok fontos dolguk is.

Név szerint: Fischer Erik és Polner Tamás

Maga a szerver. Ez a gép is, mint a többi hasonló szerver, kerekeken gurul, igaz ennél valami spórolásos vagy egyéb okból eléggé egyszerű kis fémgörgős ,,fotelkereket'' alkalmaztak, de végül is gurítható. A gép szerver mivoltához képest is csendes és ahhoz képest is, hogy belül csak a gépet 5 ventilátor hűti, a tápegységen pedig további két ventilátor is található. Tulajdonképpen a benne levő egyetlen SCSI merevlemez hangosabb az összes ventilátornál.

A szerver előlről. Az a kis műanyag ajtó, amin a felirat van rejti a billenős hálózati kapcsolót és az egyetlen (ebben egyetlen, de ez a gép is, mint más szerver, bővíthető) vincsesztert, fektetve. Ha sejtésem nem csal, ebben még lehet, hogy MFM rendszerű de SCSI buszra fűzőtt harddiszk leledzik, legalábbis az előlapi formáról ítélve.

A szerver belülről, oldalnézetben. Az egyetlen, benne levő kártyán található minden portcsatlakozó, ami elegendő a gép kezeléséhez, működéséhez. A kártyán található csatlakozófelületekről lentebb lesz még részéletes kép, itt csak felsorolásképpen balról jobbra haladva:

SCSI csatlakozó, ethernet csatlakozó, audio, kexboard, Serial-B, Serial-A, Diagnose, Status LEDs.

A szerver belülről, közelebbről. Itt már majdnem elolvashatóak a feliratok a kártyán, de már felsejlik a rendszer belseje is, a processzor, lent a buszcsatlakozók.

A buszcsatlakozók. Az okot, hogy miért van 3 nagy kártyának hely és miért van 2-2 kicsinek, még keresem. Ráadásul ezek a kártyaelrendezések olyanok, hogy a 3 helyre lehet betenni 3 db szimpla vagy 1 db dupla és 1 db szimpla Sun kártyát, továbbá a maradék helyekre 1 vagy 2 olyan kártyát, melyek közül az egyiken 1 db 96 pólusú csatlakozó van, a másikon 2 db.

Ebben a szerverben összesen 1 db dupla Sun kártya található, azon van az összes memória, az 1 db processzorkártya és minden egyéb vezérlőkártya. Erre a kártyára azonban 4 db SBus-kártya dugaszolható. Ebből 1 SBus-os FDDI rendszerű ethernet csatolót tartalmaz a kártya, de mivel jelenleg ezt nem tudom hova csatlakoztatni, kivettem.

A processzorkártya, felülnézetben (érdekes perspektívában). A kártyán Texas Instruments gyártmányú TMS processzorokat találunk, Sparc célra (ebbe a szervercsaládba kifejlesztett) mikroprocesszort és hozzá koprocesszort. A bejelentkező boot-menü alapján maximum 4 db processzort képes befogadni a rendszer, valószínűleg azt egy további Sun kártyán vagy ezen, egy másikfajta, több processzort tartalmazó processzorkártyán.

SCSI port, 68 pólusú miniatűr csatlakozóval.

Mellette a DB15 csatlakozós köthető ethernet i/o port.

Audio csatlakozó. Nem tudom, ide mit és hogyan kell csatlakoztatni, mindenesetre a kupak alatt PS2-re hasonlító aljzat van.

Mellette van a billentyűzet csatlakozója és a B terminál vagy soros port.

Az A soros port csatlakozója. A kis fekete jelfordító nem része a rendszernek, ezt én tettem rá, mert az első összekötő soros kábelen még fel voltak cserélve az Rx és Tx vezetékek.

Mellette a diagnosztikai csatlakozó és egy kis kapcsoló, amellyel az önteszt és a normál működés között kapcsolhatunk. A kapcsoló melletti 11 zöld 1 piros LED pedig az önteszt és bootolás folyamatát hivatottak mutatni. E státuszledek felvillanásai alapján egy táblázat segítségével lehet tudni, milyen hibaüzenetet küld a gép vagy a belső teszt melyik fázisánál tart éppen.